Kartet over vassdragene
Vurdering av laks
Fargelegg etter påvirkningIngen
Ferdige temakart
Fargelegger vassdragene etter temaet og slår på lagene som hører til. Ingen vassdrag tas ut av kartet.
Utvalg av vassdrag
Tar vassdrag ut av kartet og tabellen. Fargene endrer de ikke.
Kartlag
Målselv
Utenom fisketiden for laks nåRegisteret fører flere fisketider · utenom fisketiden for sjøørret og sjørøye.
Tilstand
Kvalitetsnormen har to delnormer, og klassen er den dårligste av dem — ikke et snitt av de to. Her er det genetisk integritet som setter den: den står svært dårlig, mens gytebestandsmål og høstingspotensial står svært godKvalitetsnormen.
Det er fare for at forvaltningsmålet ikke er nådd for denne bestanden. Måloppnåelsen var god i 2024 og 2025.
NøkkelfaktaSentrale tall om bestanden og vassdraget · 29 opplysninger
Målselvvassdraget
Les mer om .
Kort om vassdraget og bestanden
Målselv munner ut i sjøen i Målselv kommune, Troms. Oppover fra utløpet går den anadrome strekningen gjennom Balsfjord kommuneKartverket. Nedbørfeltet deles med Sverige: av 5 913 km² ligger 98 % i NorgeNVEKartverket. Middelvannføringen ved utløpet er rundt 174 m³/sNVE.
Utløpet ligger i den nasjonale laksefjorden MalangenLakseregisteret. Vassdraget er ett av de nasjonale laksevassdragene, der Stortinget har vedtatt at «laksen skal sikres en særlig beskyttelse»Innst. Hva vernet innebærer, sektor for sektor, står på temasiden .
Den anadrome strekningen er 130 km. Det er lengden Lakseregisteret fører for vassdraget under ett, ikke hvor langt opp i elva fisken kommerLakseregisteret. Skandinavisk naturovervåkning har vurdert, ut fra drivtellinger og telemetristudier, at mellom 80 og 90 % av fisken hører hjemme ovenfor trappa i MålselvfossenVRL. VRL vurderer laksebestanden her hvert år og regner den som naturlig storVRL. Sjørøye er registrert i vassdragetLakseregisteret. Laksesmolten vandrer ut i sjøen fra rundt 27. mai til 6. juli, med halve årskullet ute 12. juniNINA. Tidspunktet er beregnet ut fra vanntemperatur og breddegrad, ikke målt i elva.
Gytebestandsmålet er 5 362 kg hunnlaksVRL. Sist VRL beregnet innsiget, i 2025, kom det rundt 8 100 laks tilbake til vassdraget, og gytebestanden nådde måletVRL · avlest.
Gytebestanden er større i slutten av serien enn i starten: snittet av de fem første årene med tall var 4 800 kg hunnlaks (2002–2006), av de fem siste 6 500 kg (2021–2025)VRL · avlest. Gytebestanden er det som er igjen etter fiske, og fisket er strammet inn gjennom perioden — en større gytebestand er derfor ikke det samme som at det kom mer fisk tilbake.
I 2025 ble det fisket og avlivet 7 162 kg laks i elva, og 735 kg til ble gjenutsattSSB. Snittet for de fem siste årene, avlivet og gjenutsatt lagt sammen, er 9 400 kg, og det gjør elva til den sjette største av de 416 vassdragene med registrert elvefangst av laks.
Innenfor 500 meter på hver side av den anadrome strekningen er 69 % av arealet skog, 16 % ferskvann og 10 % jordbruksarealNIBIO. I nedbørfeltet ligger 312 innsjøer over fem hektar; den største er Altevatnet på 80 km², som er regulert som magasinNVE.
Innsig og gytebestandVRL · avlest
- Innsig
- 14 020 kg hunnlaks
- Måloppnåelse
- 100 % (taket)
- Sannsynlighet for at målet ble nådd
- Over 75 %
Søylene dekker 2002–2025. Klikk på et år i figuren for å lese det.
VRL beregnet gytebestanden i 2025 fra fangsten, med en beskatning regnet ut fra videotellingen i trappa i Målselvfossen, der 5754 villaks gikk opp. Beskatningen ble samlet om lag 24 %, lavere enn de siste årene, særlig for smålaksVRL.
Slik leses figuren
Hver søyle er innsiget det året: all laks som kom inn fra havet mot elva. Søylen er delt på hva som skjedde med den: nederst det som ble igjen til gyting, over det som ble tatt ut eller døde underveis. Er søylen høy, men den nederste delen lav, kom det mye fisk uten at mye av den nådde gyteplassene.
Tallene er lest ut av VRLs figurer; gytebestandsmålet er VRLs eget tall. Hvordan de er lest, og hvorfor avlesningen over figuren viser to ulike prosenter, står i .
Hvordan innsiget til Norge som helhet har utviklet seg, og hvor denne elva ligger i det bildet, står i .
Gytefisktelling — fisken som er talt i elvaMiljødir/NINA
Innsiget og gytebestanden i VRLs tall er beregnet, ikke talt: de regnes fram av fangst, tellinger og en bestandsmodell. Gytefisk telles også direkte. Folk svømmer nedover elva med snorkel og fører opp fisken de ser, eller fisken filmes der den passerer en fisketrapp.
Overvåkingsprogrammet for gytebestander av laks og sjøørret har talt gytefisk i Målselv i sju sesonger siden 2019. Programmet er Miljødirektoratets, og tellingene utføres av NINA, NORCE, DNV, Veterinærinstituttet og Naturtjenester i Nord.
Programmet fører dette, år for år:
- Laks, delt i små (1–3 kg), mellom (3–7 kg) og store (over 7 kg). Rømt oppdrettslaks telles for seg, i de samme klassene.
- Sjøørret, delt i fem klasser fra umoden fisk til over 5 kg.
- Sjørøye, under og over 0,5 kg.
- Pukkellaks, talt i den samme gjennomgangen.
- Hvor stor del av den anadrome strekningen tellingen dekket, hvilken metode som ble brukt, og sikten og vannføringen den dagen.
- Tellernes egen feltrapport, og programmets vurdering av hvor stor del av gytebestanden de tror de fikk med seg.
Et telletall er ikke en bestandsstørrelse.
Påvirkning på laksen i Målselv
VRLs klassifisering av menneskeskapte påvirkningsfaktorer, fra 0 (ingen effekt) til 3 (stor effekt)VRL. Vurderingen gjelder perioden 2015–2019.
Påvirkning på sjørøya i Målselv
Se merknad
Hva som er kjent om sjørøya, og hvorfor bestandene er dårligere kartlagt enn laks og sjøørret, står i .
Lakselus på smolten fra MålselvHIVet.inst
Påvirkningen fra lakselus på smolten avhenger av to ting: hvor mye lus som produseres i sjøen det året, og hvor lenge smolten eksponeres for lusa på vei ut til åpent hav. Havforskningsinstituttet og Veterinærinstituttet modellerer dette hver for seg, elv for elv.
For Målselv i 2025 anslo Havforskningsinstituttet at 6,7 % av den utvandrende laksesmolten døde av lakselus, og Veterinærinstituttet 13,5 %. Havforskningsinstituttets tall ligger under 10 %, Veterinærinstituttets mellom 10 og 30 %. I trafikklyssystemet tilsvarer det lav og moderat påvirkning, men der gjelder kategoriene et helt produksjonsområde, ikke ett vassdrag.
Nås gytebestandsmålet, er Målselv beregnet å produsere rundt 124 000 utvandrende smolt i åretNINA. Av dem tar lakselusa i størrelsesorden 8 300 smolt etter Havforskningsinstituttets anslag og 17 000 etter VeterinærinstituttetsNINA · beregnet her.
Smolttallet er et regnestykke, ikke en telling av smolt som faktisk gikk ut. Verken sjøørret eller sjørøye har et eget lusetall per vassdrag i kildene som er brukt her.
Hva lakselusa gjør med fisken, og hvordan påvirkningen vurderes for hvert produksjonsområde, står på .
Genetisk innkrysning og rømt oppdrettslaks
Innslaget er ett års måling, innkrysningen summen av alle årene: et lavt innslag det ene året utelukker ikke et tydelig avtrykk fra tidligere rømminger. Hvordan rømt oppdrettslaks virker på bestandene, står på .
Genetisk innkrysningNINA
Graden av genetisk innkrysning i bestanden.
Klassen og samleprøven måler ikke det samme: samleprøven slår sammen alle årene i siste laksegenerasjon, mens klassen settes av den enkeltprøven som viser tydeligst tegn til endring. Det er klassen VRL fører videre.
Kvalitetselementet «genetisk integritet» etter kvalitetsnormen for villaks, fastsatt av NINA og Havforskningsinstituttet.
Innslag av rømt fiskHI
Hvor stor del av gytebestanden i elva som var rømt oppdrettslaks.
I VRLs måleserie er andelen rømt oppdrettslaks i gytebestanden sist målt til 0,4 % i 2024VRL · avlest. Serien går fra 1989 og har 36 år med målinger.
Overvåkingsprogrammet for rømt oppdrettslaks vurderte 215 vassdrag i 2025. Utvalget varierer mellom år, så snitt fra ulike år kan ikke uten videre sammenlignes.
Pukkellaks
Pukkellaks er en fremmed art med toårig livssyklus. Bestanden som gyter i oddetallsår, er den desidert største. Pukkellaksen som gyter i 2025, er avkommet etter dem som gytte i 2023. Derfor er det bare en sammenligning mellom to oddetallsår som sier noe. Neste sesong er 2027.
| 2025 | Antall fisk | Kilde |
|---|---|---|
| Tatt ut i tiltak | 1 495 | Miljødir |
| Fanget i sportsfisket | 826 | SSB |
| Kjent i alt | 2 321 |
| Sesong | Antall fisk | Fra forrige sesong |
|---|---|---|
| 2017 | 0 | |
| 2019 | 65 | |
| 2021 | 248 | × 3,8 |
| 2023 | 1 407 | × 5,7 |
| 2025 | 2 321 | +65 % |
Hva kompetansegruppen for tiltak mot pukkellaks skriver om MålselvFra «Evaluering av tiltak mot pukkellaks i Norge 2025», Miljødirektoratet M-3187
Vassdraget har ingen felle. Tiltaket er uttak i laksetrappa, som i 2023. Kompetansegruppa skriver at det gjenstår å finne en løsning for fangst av pukkellaks i Målselv.M-3187
Fanger du pukkellaks, skal den ikke settes ut igjen. Rapporter fangsten: i elva til rettighetshaveren, som får den registrert i den nasjonale basen hos statsforvalteren, og i sjøen på Miljødirektoratets side for stangfiske i sjøen. Rapportene brukes i overvåkingen av arten.
Ser du mange pukkellaks på ett sted, meld fra på e-post til NINA, pukkellaks@nina.no, eller til statsforvalteren, eller ring Statens naturoppsyn på 73 58 95 00.
Mer på og i Miljødirektoratets registrering av pukkellaks.
Fiskeregler
- ElvaStengt nåFra grense elv–sjø og opp
Stangfiske for laks og sjøørret 15. juni–17. august, for sjørøye 15. juni–31. juli, andre tider på enkelte strekninger.
Bare stang og håndsnøre fra land, for de artene og i den tida elva er åpen. Alt annet fiske er forbudt.
- MunningsfredningssonenFredetUtenfor munningen
Alt fiske er forbudt i sonen, med unntakene i § 2. Særregler: Bestemmelsene gjelder fra og med 1. mai til og med 15. september. Det generelle nedsenkingskravet for fiske etter saltvannsfisk med bundne redskaper er minimum 3 m.
- Stang i sjøenÅpentUtenfor sonene ved munningen
Stang og håndsnøre etter laksefisk er tillatt fra land og båt hele året.
- FjordenStengt nåSjølaksefiske i Malangen/Målselv
- Midtsesongevaluering: blir gytebestanden midtveis anslått under 90 % av målet, reduseres fisket; under 50 % stanses det.
- Betal fiskeravgiften
Alle som har fylt 18 år og fisker etter laks, sjøørret eller sjørøye i elva, betaler en årlig avgift til staten og har kvitteringen med seg. Avgiften er ikke det samme som fiskekortet.
- Kjøp fiskekort, og les de lokale reglene
Fiskeretten følger grunneiendommen. Kortet kjøper du av rettighetshaverne, og de kan ha egne regler for fisket i tillegg til forskriften.
- Sjekk at fisket ikke er stanset
Statsforvalteren kan stanse fisket med øyeblikkelig virkning, og Miljødirektoratet kan gjøre det for hele regioner midt i sesongen.
- Rapporter fangsten
Fra elva til rettighetshaverne, fra sjøen til Miljødirektoratet. Oppgi hvor du fisket, hvor mange fisk du fikk og samlet vekt, om fisken ble avlivet eller satt ut igjen, og dato eller ukenummer.
- Forskrift om fiske etter anadrome laksefisk i vassdragForskrift 15. mars 2021 nr. 798 · vedlegg I · Lovdata
- Lakseregisteret, MålselvFisketider, kvoter og særlige bestemmelser slik statsforvalteren fører dem
- § 3 i forskrift om fiske etter anadrome laksefisk i sjøenForskrift 15. mars 2021 nr. 797 · Lovdata
- Forskrift om fiske i sjøen nær vassdrag med bestander av laks, sjøørret og sjørøye, TromsForskrift 5. april 2000 nr. 400 · fylkesmannen i Troms · Lovdata
- § 2 i forskrift om fiske etter anadrome laksefisk i sjøenForskrift 15. mars 2021 nr. 797 · Lovdata
- § 4 og vedlegget i forskrift om fiske etter anadrome laksefisk i sjøenForskrift 15. mars 2021 nr. 797 · Malangen/Målselv · Lovdata
- Betal fiskeravgiftenMiljødirektoratet
- Forskrift om utøving av fiske etter anadrome laksefisk (utøvingsforskriften)Forskrift 18. mai 2026 nr. 859 · Lovdata
Hele reglene, med forskriftenes ordlydFiskeregler i elv og i sjøen
Fiskeregler i elv
Fisketiden i vassdraget
Utenom fisketiden nåFisketiden i Målselv løper ikke i dag, 3. november.
- I forskrift
- Åpnet for fiske etter laks, sjøørret og sjørøye.
- Laks: 15.06–17.08
- Sjøørret: 15.06–17.08
- Sjørøye: 15.06–31.07
- Laks: 18.08–31.08 ovenfor Målselvfossen.
- Sjøørret: 18.08–31.08 ovenfor Målselvfossen. 18.08–14.09 fra utløpet (munningen) og opp til samløpet mellom Barduelva og Målselva.
Midtsesongevaluering: anslås gytebestanden midtveis til 50–90 % av gytebestandsmålet, reduseres fisket resten av sesongen, og under 50 % stanses detLovdata. Se .
Fisketiden er fastsatt av Miljødirektoratet og gjelder fra grense elv–sjø og oppover.
Forskrift 15. mars 2021 nr. 798 på Lovdata →Reglene er gjengitt slik de står i forskriftLakseregisteret; lokale regler kan komme i tillegg. I sjøen utenfor munningen gjelder andre regler.
Åpne elvesiden i Lakseregisteret →Fiskeregler i sjøen
Flere regelverk gjelder utenfor Målselv: 100-metersonen fra grense elv–sjø og hundre meter ut, en munningsfredningssone utenfor den, og sjølaksefisket med kilenot og lakseverp i fjorden utenfor.
100-metersonen
Gjelder herSonen går hundre meter ut fra grense elv–sjø. Alt fiske er forbudt der — også etter saltvannsfisk. Det ene unntaket er stang og håndsnøre fra land, bare i den tida vassdraget er åpnet for arten, og med elvas egne kvoter.
§ 3 i forskrift 15. mars 2021 nr. 797 knytter sonen til vedlegg I og II i forskrift 15. mars 2021 nr. 798 om fiske etter anadrome laksefisk i vassdrag. Målselv står i vedlegg I, lista over vassdragene som er åpnet for fiske, og sonen gjelder derfor her. Fisketidene står i fiskereglene i elv over.
§ 3 i forskrift 15. mars 2021 nr. 797 på Lovdata →Forskrift 15. mars 2021 nr. 798 — vedlegg I og II på Lovdata →Munningsfredningssonen
Gjelder herFra 1. mai til og med 30. september er alt fiske forbudt i sonen, med unntakene i § 2 i forskrift 5. april 2000 nr. 400.
Fylkesmannen i Troms har fastsatt sonen i § 2 i forskrift 5. april 2000 nr. 400 om fiske i sjøen nær vassdrag med bestander av laks, sjøørret og sjørøye, Troms. Forskriften fører sonen under navnet «Målselva». Sonen ligger i sjøen mellom flere kommuner, og forskriften fører den under Målselv og Lenvik — som én sone.
Fra bekkeutløpet ved Sandneshamn til Revnes.
Særregler for denne sonenSærregler: Bestemmelsene gjelder fra og med 1. mai til og med 15. september. Det generelle nedsenkingskravet for fiske etter saltvannsfisk med bundne redskaper er minimum 3 m.
Koordinatene er oppgitt med 100 meters oppløsning
Forskrift 5. april 2000 nr. 400 på Lovdata →Sjølaksefiske
Utenom fisketiden nåSjølaksefiske er fiske med kilenot og lakseverp. § 4 i forskrift 15. mars 2021 nr. 797 om fiske etter anadrome laksefisk i sjøen åpner for det bare i de områdene og til de tidene vedlegget angir. Vedlegget deler kysten i forvaltningsregioner — ikke i vassdrag. Munningen ligger i Målselv. Vedlegget fører Målselv under forvaltningsregionen Malangen/Målselv.
Malangen/MålselvVedlegget oppgir: «5. jul.–4. aug. (man. kl. 18–tors. kl. 18). Unntak: Aursfjorden (innenfor en linje fra veikrysset i Eidebukta til Aursnes): 5. jul.–4. aug. (man. kl. 18–ons. kl. 18).»
Hva som gjelder i dagI dag, 3. november, er sjølaksefisket utenom fisketiden. Vedlegget åpner for kilenot og lakseverp 5. juli til 4. august. Vedlegget gjør unntak inne i regionen. Om du står innenfor et av dem, avgjøres av linjen vedlegget selv trekker.
Forskrift 15. mars 2021 nr. 797 — vedlegget på Lovdata →Når reglene endres
VillaksWiki kjenner ingen høring om disse reglene nå.
Fisketidene revideres samlet hvert fjerde til femte år, sist i 2021, og munningsfredningssonene når statsforvalteren finner grunn til det. Forslag kunngjøres hos Miljødirektoratet, høringer og Statsforvalteren i Troms og Finnmark, høringer.
Forskriftstekstene er hentet ordrett fra Lovdata 3. november 2026. Kontroller mot Lovdata før du fisker; statsforvalteren kan også stanse fisket med øyeblikkelig virkning. Metoden står i , og de generelle reglene står på siden Fiske i sjøen og ved elvemunningen. Reglene for kilenot og lakseverp står på siden Sjølaksefisket.
Fangst
Elvefangst 2025SSB
| Snitt per år | 2005–2014 | 2021–2025 | Endring |
|---|---|---|---|
| Laks | 9 402 kg | 9 417 kg | +0 % |
| Sjørøye | 26 kg | 13 kg | små tall |
Tabellen under søylene sammenligner årssnittet for de fem siste årene med årssnittet for 2005–2014.
Sjølaksefiske i Målselv kommune i 2025SSB
| Snitt per år | 2005–2014 | 2021–2025 | Endring |
|---|---|---|---|
| Laks | 746 kg | 550 kg | −26 % |
Kultivering og utsettingVRL
Teksten er VRLs egen omtale av kultivering og uttak av stamfisk i vassdraget, ordrett. Den handler mest om utsetting av rogn, yngel, ungfisk eller smolt og om stamfisket utsettingen bygger på, men kan også gjelde fisk som er flyttet forbi et vandringshinder, stamfisk til genbanken og tiltak for å bedre leveområdene.
VRL har samlet kunnskapen og rådene sine om utsettinger i en egen temarapport fra 2026, «Kunnskap og råd om fiskeutsettinger»VRL.
Det har ikke vært drevet kultivering i vassdraget i de siste 20 år. Fram til og med 1989 var det betydelige yngelutsettinger, først basert på stamfisk fra sjøfisket, deretter (fra 1970-tallet) på stamfisk fra vassdraget.
Hva utsettinger gjør med bestandene, og hvorfor VRL har strammet inn rådet om dem, står på siden Vitenskapsrådets gjennomgang av fiskeutsettinger. Hva genbankene er, står på siden Genbankene for villaks.
Omtalen finnes bare for bestandene VRL vurderer, og er ikke et register over utsettinger. Hva omtalen bygger på, står i .
Vannkraft
Vitenskapelig råd for lakseforvaltning vurderer at reguleringen her har moderat effekt på laksenVRL. Det er den tyngste av de tolv faktorene rådet vurderer her. Hvordan vannkraft generelt påvirker fisken, står samlet på .
For sjørøya finnes ingen tilsvarende gradering. Lakseregisteret kategoriserte i 2013 vassdragsregulering som ikke avgjørende for røya herLakseregisteret. De to vurderingene gjelder ulike arter og bruker ulik skala — en binær kategori mot en firedelt — og kan ikke leses mot hverandre.
VRL oppgir 1970 som utbyggingsår for vannkraft i påvirkningsprofilen for laksebestandenVRL.
NINAs gjennomgang av de regulerte laksevassdragene for Vitenskapsrådet (2016) peker ut vann som føres ut av vassdraget, magasinering av vann, mindre elvebunn under vann (redusert vanndekt areal), endret vannføring gjennom året og endret vanntemperatur som de viktigste virkningene for laksen herVRL. Om laksesmolten skriver den: «Ut fra en samlet vurdering med hovedvekt på overføring av vann og redusert vanndekt areal i viktige produksjonsområder, har smoltproduksjonen i Målselvvassdraget trolig blitt redusert med mer enn 25 % etter regulering.» I kvalitetsnormen for villaksKgl.res. 2013 er smolttapet fra mindre elvebunn under vann satt til liten effekt, og tapet fra endret temperatur, is og vannføring til moderat effektVRL.
Gjennomgangen gjelder laks, og det som er bygd ut, revidert eller undersøkt etter 2016, er ikke med.
Vann som føres ut av vassdraget
Ingenting føres ut av vassdraget. Alle de 5 498 mill. m³ som renner fra nedbørfeltet i et normalår, blir i detNVE.
Anleggene på den anadrome strekningen
To anlegg står på den anadrome strekningen eller slipper vannet ut i den: to kraftverkNVE.
Til sammen ligger 2,9 km av den anadrome strekningen — 1 % av 239,6 km — mellom et inntak og et utslippMiljødir. Lengden er målt i Miljødirektoratets kartlag og tar med de anadrome sideelvene, og tallet er derfor et annet enn de 130 km lakseførende strekning Lakseregisteret oppgir i nøkkelfakta. Hvor mye vann som renner der, avgjøres av minstevannføringen i konsesjonsvilkårene for hvert anlegg.
Anleggene på strekningen, ett for ettTo anlegg · hva hvert kraftverk gjør med vannet
Magasinene og årsrytmen i elva
Tre reguleringsmagasiner tømmes til vassdragetNVE. De største er Altevatn (1 027 mill. m³) og Devdisvatn (136 mill. m³). Anleggslisten lenger nede teller fem magasiner, fordi den tar med oppdemte innsjøer og bare magasinene i dette nedbørfeltet.
Der vannføringen er sterkt redusert, kan temperaturen endres motsatt vei: varmere om sommeren og kaldere om vinteren. Det kan gjelde de 2,9 km av den anadrome strekningen som ligger mellom et inntak og et utslippNINA.
Vannkraftanleggene i hele nedbørfeltet
NVEs kartlag plasserer 34 anlegg i drift i vassdraget: sju kraftverk, elleve dammer, fem magasiner og elleve inntakspunkterNVE. Kraftverkene yter til sammen 309 MW, og den eldste kraftproduserende delen er fra 1953. De største er Straumsmo (130 MW), Innset (90 MW) og Bardufoss (43 MW). Seks av anleggene ligger innenfor fem kilometer fra den kartlagte anadrome strekningen.
Kraftverkene står ikke i hovedløpet, men i Barduelva, Divielva, Dittielva og KrokstadtverrelvaNVE.
Anleggene, ett for ett34 anlegg i vassdraget, gruppert etter type · navn, avstand, eier og hva hvert kraftverk gjør med vannet
Kraftverk
Magasiner
Dammer
Inntakspunkter
De 34 anleggene står ikke i utskriften. De lange oppslagslistene er utelatt for å holde arket håndterlig; de står i nettutgaven, på adressen øverst på første side.
Måling av vannføring i vassdraget
NVE har målt vannføring ved nitten stasjoner og vanntemperatur ved sytten stasjonerNVE. Lengst tilbake går Lille Rostavatn i Målselvvassdraget, som har begge deler fra 1959.
Målepunktene, ett for ett35 stasjoner, fjorten aktive · hva som måles, periode og lenke til NVEs kurver
| Stasjon | Måler | Periode |
|---|---|---|
| Lille Rostavatn i Målselvvassdraget | vannføring, vannstand, vanntemperatur | fra 1959 |
| Lundberg i Sørdalselva | vannføring, vannstand, vanntemperatur | fra 1961 |
| Målselvfossen i Målselvvassdraget | vannføring, vannstand | fra 1965 |
| Fosshaug i Barduelva | vannføring, vannstand, vanntemperatur | 1962–2018 |
| Skogly i Divielva | vannføring, vannstand, vanntemperatur | fra 1974 |
| Høgskarhus i Divielva | vannføring, vannstand, vanntemperatur | fra 1983 |
| Målselva ovf. Barduelva i Målselvvassdraget | vanntemperatur | fra 1989 |
| Dividalen kraftstasjon i Divielva | vanntemperatur | fra 1990 |
| Straumsmo kraftstasjon i Barduelva | vanntemperatur | fra 1991 |
| Dødesvatn i Devdiselva | vannstand | fra 1993 |
| Altevatn i Barduelva | vannstand | fra 1994 |
| Innsetvatn i Barduelva | vannstand | fra 1994 |
| Innset kraftstasjon i Barduelva | vanntemperatur | 1991–2018 |
| Barduelv v/Fosshaug gård i Barduelva | vanntemperatur | 2010–2012 |
| Malangsfoss i Målselvvassdraget | vannføring, vannstand | 1907–1966 · nedlagt |
| Insetvatn i Barduelva | vannføring, vannstand | 1910–1960 · nedlagt |
| Bardufoss i Barduelva | vannføring, vannstand | 1910–1952 · nedlagt |
| Bardujord i Tverrelva | vannføring, vannstand | 1961–1990 · nedlagt |
| Storfoss i Barduelva | vannføring, vannstand | 1907–1931 · nedlagt |
| Grønli i Divielva | vannføring, vannstand | 1969–1989 · nedlagt |
| Skoelva | vannføring | fra 2010 · nedlagt |
| Divielva ovf. Dødeselva i Divielva | vanntemperatur | 1976–1990 · nedlagt |
| Målselva ndf. Tamokelva/Divielva i Målselvvassdraget | vanntemperatur | 1969–1982 · nedlagt |
| Setermoen i Barduelva | vannføring, vannstand | 1951–1963 · nedlagt |
| Høgstadgård i Devdiselva | vannføring, vannstand | 1968–1978 · nedlagt |
| Strømsmo i Barduelva | vannføring, vannstand | 1956–1965 · nedlagt |
| Svestad i Divielva | vannføring, vannstand | 1970–1976 · nedlagt |
| Divielva v/Stenvold bru i Divielva | vanntemperatur | 1969–1973 · nedlagt |
| Dødeselva i Devdiselva | vanntemperatur | 1969–1972 · nedlagt |
| Barduelv v/Aspelund i Barduelva | vanntemperatur | 2010–2012 · nedlagt |
| Bardufoss ndf. i Barduelva | vannføring, vannstand | 1951–1953 · nedlagt |
| Kirkedalselva i Kirkeselva | vanntemperatur | 1969–1971 · nedlagt |
| Koievasselv i Koievasselva | vanntemperatur | 2010–2012 · nedlagt |
| Fosshaug bru i Barduelva | vannføring, vannstand | 1961–1962 · nedlagt |
| Skakterbrua i Skaktarelva | vannstand | 1968–1969 · nedlagt |
Stasjonene er de NVE fører i kartlaget bak Sildre for de fire vannparametrene vannføring, vannstand, vanntemperatur og driftsvannføring — andre målinger, som løsmasser eller is, står ikke i listen. Hvert stasjonsnavn er en lenke til NVEs egne kurverNVE.
De 35 målestasjonene står ikke i utskriften. De lange oppslagslistene er utelatt for å holde arket håndterlig; de står i nettutgaven, på adressen øverst på første side.
Vassdragsvern
Ett verneområde i verneplan for vassdrag ligger over den kartlagte anadrome strekningen her:
Ellers i nedbørfeltet står to verneområder til, utenfor den kartlagte anadrome strekningen:
Hva verneplanene omfatter, og vedtaket fra 2025 som åpnet for konsesjonsbehandling av kraftverk over 1 MW i vernede vassdrag, står på siden Verneplanene for vassdrag.
Les mer om verneplan for vassdrag hos NVE →Vernet gjelder ny kraftutbygging. Det er ikke det samme som at vassdraget er uregulert, og det stenger ikke for vilkårsrevisjon i konsesjoner som alt er gittNVE.
Vilkårsrevisjon
Én sak om vilkårsrevisjon berører dette vassdraget. En vilkårsrevisjon endrer vilkårene i en konsesjon som alt er gitt, ikke konsesjonen selv, og er ikke ny kraftutbyggingNVE.
Altevatn
RevidertStatkraft Energi AS · NVE-status: Revidert konsesjon 18. februar 2022 · sak 200701482
Saken ligger ikke på den anadrome strekningen. Den gjelder typisk et magasin eller en overføring lenger opp i nedbørfeltet.
Hva vilkårsrevisjonen ga i Målselv · vannslipp pålagt her
Etter et prøveslipp ble det pålagt minstevannføring fra Innsetdammen i Barduelva, som renner til Målselva: 2 m³/s om sommeren og 0,5 m³/s om vinteren. NVE beskriver løsningen som et lavt slipp i øvre del av elva av hensyn til bunnfaunaen og en større vannføring nedstrøms Straumsmo kraftverk. Magasinrestriksjoner i Altevatn og fyllingsrestriksjoner i Innsetvatn ble ikke innført; NVE prioriterte i stedet miljøforbedringer i Barduelva nedstrøms Innsetvatn.
«NVE anbefaler på bakgrunn av gjennomført prøveslipp, at det pålegges slipp av minstevannføring fra Innsetdammen; 2 m3/s i sommerperioden og 0,5 m3/s i vinterperioden.»
Hva saken ga i alt, vedtatt 18. februar 2022
- Minstevannføring: pålagt«Det skal slippes minstevannføring fra Innset dam; 2 m³/s i perioden 1. mai - 30. september og 0,5 m³/s resten av året.»
- Magasinrestriksjoner: ikke pålagt«Det innføres ikke magasinrestriksjoner i Altevatn, men prioriteres tiltak som vil gi miljøforbedringer i Barduelva.»
- Effektkjøring: ikke regulert
Hva en vilkårsrevisjon kan endre og hva den ikke kan, hvem som kan kreve en, og hvor sakene i hele landet står, er forklart på . Hva de ferdige sakene har gitt i hele landet, står på .
Pålegg om undersøkelser og tiltak
To saker om Målselv står i RUT, Miljødirektoratets register over pålegg om undersøkelser og tiltak i regulerte vassdragRUT. Ingen av dem gjelder nå. Den siste varigheten registeret oppgir, gikk ut i 2020.
Stolpene er varigheten registeret oppgir, og streken er 2026.
Divielva og Målselva - Målselvvassdraget
Gikk ut 2020Pålegg til regulanten Troms Kraft, Statkraft AS fra Miljødirektoratet, 2019–2020. Saken berører anadrom fisk og nasjonalt laksevassdrag.
Barduelva - sidevassdrag i Målselvvassdraget
Gikk ut 2018Pålegg til regulanten Statkraft, Troms Kraft Produksjon AS fra Miljødirektoratet, 2014–2018. Saken berører anadrom fisk og nasjonalt laksevassdrag.
Lest fra RUT 7. oktober 2026. Registeret har bare det miljømyndighetene har lagt inn, og varigheten sier ikke om arbeidet er gjort.
Påleggsbrev og rapporter i RUT (søk på «Målselv») →Gassovermetning
Seks av sju kraftverk i vassdraget er risikovurdert for gassovermetningPulg mfl. Tre av dem står i høyeste kategori, og ett har utløp i elv innenfor fem kilometer fra kartlagt anadrom strekning: Bardufoss (på strekningen).
Kraftverkene, ett for ettSeks vurderte verk, 3 i høyeste kategori · risikoklasse, utløp og avstand
| Kraftverk | Modellert risiko | Utløpet går | Avstand til anadrom strekning |
|---|---|---|---|
| Bardufoss francisturbin · 43 MW · bekkeinntak | Høy klasse 6 av 9 | i elv | på strekningen |
| Innset francisturbin · 90 MW · bekkeinntak | Høy klasse 7 av 9 | i innsjø, magasin eller sjø | 27 km fra kraftverkets utløp |
| Straumsmo francisturbin · 130 MW · bekkeinntak | Høy klasse 8 av 9 | i elv | 29 km fra kraftverkets utløp |
| Dividalen francisturbin · 26 MW | Moderat klasse 4 av 9 | i elv | på strekningen |
| Krogstadelva peltonturbin · 4,7 MW · bekkeinntak | Lav klasse 1 av 9 | i elv | 19 km fra kraftverkets utløp |
| Dittielva peltonturbin · 5,6 MW · bekkeinntak | Lav klasse 1 av 9 | i elv | 28 km fra kraftverkets utløp |
Risikoen er modellert ut fra turbintype, bekkeinntak og fallhøyde og sier at anlegget kan lage overmettet vann.
Hva gassovermetning er, hvorfor den skiller seg fra de andre virkningene av vannkraft, og hva ungfisk av laks og ørret tåler, står under .
VannforskriftenVann-Nett
Vannforskriften deler elva i strekninger og vurderer hver av dem for seg. Den anadrome strekningen i Målselv berører 53 vannforekomster, til sammen 228 km kartlagt elvVann-Nett. Kilometerne er den delen av Miljødirektoratets kartlagte anadrome strekning som ligger i en vannforekomst. Kartlaget og Lakseregisteret måler strekningen hver for seg, og tallet er derfor et annet enn de 130 km lakseførende strekning Lakseregisteret oppgir i nøkkelfakta. Tabellen viser de tolv som mest av strekningen ligger i.
Av de tolv vannforekomstene i tabellen er ti dårligere enn god, og ti står i risiko for ikke å nå miljømåletVann-Nett.
Miljømålet etter vannforskriften § 4 er minst god økologisk tilstand. For en vannforekomst som er registrert som sterkt modifisert (varig endret av inngrep) er målet i stedet godt økologisk potensial etter § 5. Kravet er lavere, satt fordi inngrepet er varigVann-Nett.
| Vannforekomst | Tilstand | Km fra munningen | Km av strekningen |
|---|---|---|---|
| Målselvutløpet | Svært dårlig | 3,9 | 11,6 |
| Nedre Målselv | Svært dårlig | 21,6 | 15,0 |
| Målselvfossen-Mauken bekkefelt | God | 37,2 | 5,6 |
| Målselv ved Grøtte-Lundnes | Svært dårlig | 41,0 | 8,7 |
| Målselv ved Rundhaug | Svært dårlig | 49,5 | 12,7 |
| Målselv Rundhaug bekkefelt | God | 57,2 | 10,0 |
| Målselv Alapmoen - Jutulstad | Svært dårlig | 62,9 | 14,7 |
| Kirkeselva midtre | Svært dårlig | 64,3 | 9,4 |
| Målselv ved Holt-Jutulstad | Svært dårlig | 78,2 | 7,1 |
| Fjellfrøselva | Svært dårlig | 84,2 | 6,9 |
| Nedre Divielv | Svært dårlig | 87,9 | 18,4 |
| Rostaelva til Lille Rosta | Svært dårlig | 100,2 | 6,6 |
Radene står fra munningen og oppover. Kilometeren i tredje kolonne er målt langs elva, ikke i luftlinje, fram til der forekomsten begynner.
Vandringshindre
Vandringshindrene er dem Miljødirektoratet fører i kartlaget over anadrome strekninger, med registerets egen beskrivelse. Avstanden er målt langs elva fra utløpet i sjøenMiljødir.
Alle hindrene er naturlige.Miljødir
Rettighetshavere i Målselv
Hva rettighetshaverne har ansvar for, og når loven pålegger dem å gå sammen om felles forvaltning, står under «Den lokale forvaltningen» på siden .
Vitenskapelige rapporter fra vassdraget
Lista samler vitenskapelige rapporter om vassdraget fra åpne arkiver som er navngitt på rapportsiden. Andre databaser er ikke med, så dette er ikke en utfyllende liste over hva som finnes av kunnskap. Rapportene står sortert på tema — fold ut et tema for å se dem. Der en rad er én rapport, er tittelen lenken; er den en årsserie, går hvert årstall til sin egen utgave.
Lista er den samme enten du har slått opp på laks eller sjøørret.
Bestand og overvåking2
Ungfisk og tetthet2
Smolt og vandring2
Vannkraft og vannføring1
Rømt oppdrettslaks og genetikk1
Parasitter og sykdom1
Pukkellaks1
Habitat og tiltak2
De 12 rapportene står ikke i utskriften. De lange oppslagslistene er utelatt for å holde arket håndterlig; de står i nettutgaven, på adressen øverst på første side.
12 rapporter navngir vassdraget. Lista ble sist hentet fra arkivene 3. november 2026.